سرمایه گذاری

سرمایه گذاری یکی از راه های تحقق اهداف و دستیابی ما به آرزو هایمان می باشد. اما باید به اینکه توجه کنیم که این مسئله امری بسیار مهم و نیازمند تحقیق و تخصص است. چرا که گاهی برخی افراد با تجربه و دارای تخصص سرمایه سوزی را نام دیگر سرمایه گذاری می دانند. آنهم به این دلیل است که بدون تحقیق و تجربه کافی افراد اقدام به گذاشتن بخشی یا حتی گاهی تمام دارایی خود در زمینه ای می کنند و نه تنها هیچ سودی به دست نمی آورند بلکه آنچه را که داشتند را نیز از دست می دهند.

به چه دلیلی باید سرمایه گذاری کنیم؟

به صورت ذاتی تمام ما انسان ها همواره در حال تلاش هستیم تا بتوانیم اهدافی را که برای خود تعیین کرده ایم به دست آوریم تا به این واسطه بتوانیم رفاه و آسایش را در زندگی برای خودمان و به خصوص فرزندانمان فراهم کنیم. اهمیت داشتن اهداف کوتاه مدت و بلند مدت و تلاش برای دستیابی به آنها در هر زمانی بسیار بالا می باشد اما در ایران و شرایط امروز اقتصادی این مسئله از اهمیتی دو چندان برخوردار است.

بیایید به این موضوع فکر کنیم که شما برای افزایش سطح رفاه زندگی خود نیاز دارید خانه ای تهیه کنید و یا خانه خود را ارتقا دهید، امکان دارد بخواهید خودرو خود را تعویض کنید و یا همچنین بخواهیم مبلغی را برای آینده تحصیلی یا شغلی فرزندانتان فراهم کنید تا در آینده بتوانید شرایط تحصیلی یا کاری فرزندتان را بهبود ببخشید. تصور کنید که همسر شما یا خود شما تمایل به تغییر دکوراسیون منزل و یا حتی تعویض وسایل مورد استفاده خود داشته باشید.

این موارد اهداف کوتاه مدت و یا بلند مدتی هستند که شما در طول زندگی برای خود تعیین می کنید و یا نیاز داشتن آن را احساس می کنید. برای دستیابی به این موارد و برای مهم ترین اقدام و لازمه کاری ما داشتن شغلی است که بتواند منبعی درآمدی خوبی برای ما داشته باشد تا بتوانیم که به اهداف خودمان برسیم. اما اگر شغل ما درآمدی چندان بالا نداشته باشد باید برای سرمایه گذاری چه اقداماتی را انجام داد؟ نگران این مسئله نباشید ما به شما نحوه صحیح سرمایه گذاری آموزش خواهیم داد.

در ابتدا برای دستیابی به آنچه که می خواهیم ( حالا چه شرایط درآمدی کافی داشته باشیم چه درآمد مالی ما در حدی نباشد که به راحتی بتوانیم سرمایه گذاری کنیم) باید یک برنامه ریزی مدون و کاملا بی نقص با پیش بینی های لازم داشته باشیم تا بتوانیم همه چیز را براساس میزان در آمد خود به گونه ای تعریف کنیم که بتوانیم به آنچه که دوست داریم و یا نیاز داریم در بازه زمانی مناسبی دست پیدا کنیم.

سرمایه گذاری

نقش برنامه ریزی در سرمایه گذاری صحیح

سوالی که در ابتدای بخش در خصوص نحوه صحیح برنامه ریزی قرار است مطرح کنیم این است که آیا بدون برنامه ریزی صحیح می توانیم به اهدافی که داریم برسیم؟ بیایید برای پاسخ به این سوال بسیار مهم و برای تعیین نقش برنامه ریزی اصولی و صحیح و همچنین تخصصی یک مثال بزنیم: فرض کنید چهار نفر را که رویای خرید یک خودرو برای خود را دارند و هر چهار نفر نیز دارای در آمدی کاملا یکسان هستند.

من در این مثال این چهار نفر را با نام های مستعار (الف) ، (ب) ، (د) و (ه) به شما معرفی می کنم. شخص الف در مرحله رویا و آرزوی داشتن خودرو برای خود می ماند و هیچ اقدامی را برای به دست آوردن آن نمی کند، چرا که معتقد است با میزان درآمدی که دارد نمی تواند به جایی برسد و از همین رو شروع می کند به رویا پردازی و خیالبافی و زمانی که رویاهایش محقق نمی شود دست به گلایه و شکایت می زند.

شخص (ب) اما تصمیم میگیرد که بخش مشخصی از درآمد ماهانه خود را به صورتی معمولی کنار گذاشته و پس از انداز نماید. شخص (د) اما تصمیم می گیرد دقیقا همان میزان از مبلغ ماهانه شخص (ب) را به جای پس از انداز کردن به یک بانک برده و در یک سپرده سرمایه گذاری با سود پانزده درصد سرمایه گذاری نماید. در ای بین اما شخص (ه) کمی تحقیق می کند و در راستای تحقیقات خود با یک مجموعه سرمایه گذاری با سود سالانه بیست و هشت درصد آشنا می شود و سرمایه گذاری خود را در آنجا انجام می دهد.

حالا بیایید به یک سال بعد برویم و میزان در سرمایه ای که این چهار نفر دارند را بررسی کنیم تا متوجه نقش سرمایه گذاری درست و همچنین نقش برنامه ریزی صحیح در سرمایه گذاری را به خوبی درک کنیم. آقای الف پس از یک سال همچنان حساب بانکی اش همان است که سال پیش هم بود. اما در زندگی سه نفر دیگر که تصمیم به سرمایه گذاری گرفتند تغییراتی ایجاد شده است. اگر هر یک ماهانه یک میلیون تومان را برای خود سرمایه گذاری کرده باشند. آقای (ب) 12 میلیون تومان سرمایه دارد.

اما آقای (د) میزان سرمایه اش تا 15 درصد بیشتر و آقای (ه) دارای سرمایه ای تا 28 درصد بیشتر نسبت به آقای (ب) در اختیار دارد. پس این ما هستیم که می توانیم با اقدامات خود و برنامه ریزی صحیح و همچنین یک سرمایه گذاری درست و اصولی تصمیم بگیریم که در سال بعد با رویا ها و اهدافمان چقدر فاصله داشته باشیم. این چهار نفر با شرایطی کاملا برابر رویای خود را دنبال می کردند اما آنچه در بین آنها متفاوت بود اقدام، نحوه برنامه ریزی و در نهایت سرمایه گذاری صحیح بود.

حالا بیایید و این بازه زمانی را از یک سال به ده سال افزایش دهید و فرض کنید این افراد را که پس از گذشت 10 سال در چه جایگاهی قرار خواهند گرفت. تقریبا می توانیم بگوییم طبقه و سطح زندگی متفاوتی را دارند. هر کدام در جایگاهی کاملا متفاوت هستند این در حالی است که همه آنها در نقطه شروع جایگاهی کاملا یکسان داشتند. 

نتیجه میگیریم برای رسیدن به اهداف خود علاوه بر میل و آرزوی آنها باید از منابع محدود مالی خود و منابع در آمدی خود با یک برنامه ریزی اصولی و صحیح استفاده کنید. بدون برنامه ریزی درست و بدون تعیین راه کار و یا استراتژی های سرمایه گذاری صحیح نمی توانیم به اهدافمان برسیم.

نحوه برنامه ریزی برای بر اساس درآمد

حالا که میدانیم سرمایه گذاری چیست اجازه دهید به این موضوع اشاره کنیم که نحوه صحیح برنامه ریزی بر اساس درآمد ها باید چگونه انجام شود؟ می توانیم دو روش کلی را برای درآمد های خود در نظر داشته باشیم که بتوانیم با آنها به اهداف خودمان برسیم. همان طور که در مثال بالا به شما گفتیم یکی از این روش ها پس انداز است. که در ادامه این مقاله در خصوص آن توضیحات کاملی را ارئه می دهیم و سعی می کنیم نقاط ضعف و یا قوت آن را مورد بررسی قرار دهیم.

روش دیگر اما روش سرمایه گذاری می باشد. این روش برنامه ریزی برای استفاده بهینه و صحیح از منابع مالی را نیز در ادامه برای شما شرح می دهیم و انواع سرمایه گذاری و همچنین نحوه انجام این کار را نیز با شما مورد بررسی قرار می دهیم. با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

سرمایه گذاری

پس انداز چیست؟

همان طور که در بخش بالا قول دادیم ابتدا می خواهیم پس انداز را بررسی کنیم. پس انداز به آن میزان از مبلغی می گویند که پس از کسر کردن هزینه ها برای شما باقی می ماند. این مبلغ معمولا یا به صورت نقدی برای افراد باقی می ماند و یا در حساب بانکی معمولی و غیر سپرده گذاری که این موضوع موجب می شود بازدهی قابل توجهی برای ما نداشته باشد. یعنی مبلغی ثابت در هر شرایطی و با هر میزان تورمی.

امکان دارد که با میزان پس انداز این ماه شما در همین ماه بتوانید برای مثال پنج کیلو گوشت تهیه کنید اما با توجه به گرانی گوشت در ماه بعد شما با همین مبلغ در ماه بعد بتوانید سه کیلو گوشت تهیه کنید. پس در این شرایط پس انداز نمی تواند بازدهی مناسبی برای شما داشته باشد و تنها به عنوان کمک خرجی می تواند باشد برای ماه های بعدی شما نه وسیله برای رسیدن به اهدافتان.

اگر چه پس از انداز کردن خود روشی بسیار بهتر از خرج های اضافه کردن است اما نمی تواند برنامه ریزی مناسبی برای ما باشد. ما برای رسیدن به اهدافمان و برای افزایش سطح رفاه زندگی خود به سرمایه گذاری نیاز داریم نه به پس انداز. به همین دلیل است که در ادامه این مطلب قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که سرمایه گذاری چیست و بعد در خصوص انواع سرمایه گذاری بررسی های بیشتری را داشته باشیم.

سرمایه گذاری چیست؟

سرمایه گذاری یک اصطلاح کاملا اقتصادی می باشد. به این معنا که بخشی از منابع مالی خود را به یک یا چند دارایی مختلف اختصاص دهیم. اما باید هدفی پشت این کار برای ما وجود داشته باشد تا این سرمایه گذاری کامل شود. هدف از اختصاص دادن منابع مالی به دارایی های مختلف در واقع این است که ما بتوانیم در آینده ارزش بیشتری را به دست آوریم. این کار دقیقا در شرایط تورم یکی از مهم ترین اقدامات می باشد. در تعریف پس انداز گفتیم که پول با تورم رشدی نمی کند. اما اینجا ما شاهد رشدی برابر یا بیشتر از تورم هستیم.

اما چگونه می توانیم این مورد را تجربه کنیم؟ با ما همراه باشید تا بیشتر به این موشوع بپردازیم. بیایید اول بررسی کنیم که منابع مالی خود را باید به چه دارایی هایی اختصاص دهید. شما در ابتدا باید به کمک مشاوران سرمایه گذاری که دارای تخصص هستند و بر اساس میزان مبلغی که می خواهید سرمایه گذاری کنید دارایی های مختلفی را خریداری نمایید.

این دارایی ها می تواند شامل طلا، دلار، سکه ، رمز ارز، زمین، ماشین، ملک و یا اوراق مختلف بهادار و یا حتی سهام در بورس و یا مواردی از این دست باشد. در این صورت با افزایش ارزش این دارایی هایی که خریداری کرده اید سرمایه اولیه شما نیز ارزش بیشتری پیدا می کند. حالا تصور کنید با انتخابی تقریبا اصولی دارایی را خریداری کنید که دقیقا پا به پای تورم رشد می کند و یا با سرمایه گذاری دقیق دارایی را خریداری کنید که نرخ رشد ارزش آن از میزان تورم نیز بیشتر باشد.

نکته ای بسیار مهم در این بین وجود دارد که به هیچ عنوان نباید آن را نادیده گرفت. این نکته این است که با توجه به این موضوع مهم که هدف از سرمایه گذاری کسب سود یا در آمد بیشتر در بازه ی زمانی مشخصی است که در آینده قرار است اتفاق بیفتد همیشه با خطر همراه می باشد. به اصطلاح سرمایه گذاری همیشه با میزانی از ریسک همراه است و نمی توانیم یا خیلی سخت می توانیم بدون هیچ ریسکی این کار را انجام دهیم.

این مورد باید ما را پیش از انجام سرمایه گذاری به این فکر فرو ببرد که اگر این کار را به شکلی صحیح انجام ندهیم می تواند برای ما زیان مالی به همراه داشته باشد. این به آن معنا نیست که با کاهش نرخ ریسک نرخ افزایش سود خود را نیز به قدری کاهش دهیم که برای ما بازدهی نداشته باشد. بلکه به این معنا است که باید با تحقیق درست و استفاده از مشاوره های اصولی و شناخت دقیق انواع سرمایه گذاری، راهی را انتخاب کنیم که نرخ ریسک بدون کاهش نرخ سود، کاهش پیدا کند.

برای این مهم علاوه بر داشتن مشاوران اقتصادی باید مطالعات خوبی در خصوص انواع سرمایه گذاری داشته باشیم و همچنین باید بدانیم که هر بازازی که قصد ورود به آن را داریم دارای چه ویژگی ها، قواعد، ساختار و پیچیدگی هایی است. با شناخت دقیق این قواعد و با آنالیز و تحلیل صحیح می توانیم به راحتی نرخ ریسک را کاهش دهیم و همچنین امیدوار به داشتن نرخ قابل توجهی از سود نیز باشیم.

ما در این مقاله قصد داریم که برای شما برخی از انواع سرمایه گذاری و همچنین مزیت های این کار را و نقاط ضعف و قوت هر یک را مورد بررسی قرار دهیم. قصد ما این است که بتوانیم راهی را برای شما معرفی کنیم که شما به واسطه آن بتوانید بیشترین بازدهی را داشته باشید. ما نیز به عنوان مشاورانی متخصص در کنار شما هستیم تا به شما در راه رسیدن به اهدافی که تعیین کرده اید کمک کنیم.

مزایای سرمایه گذاری

در ابتدا باید برای شما بگوییم که مزایای سرمایه گذاری چیست تا با شناخت بیشتر این کار بتوانید با خیالی آسوده تر نسبت به انجام این کار اقدام کنید. سپس زمانی که تصمیم به انجام این کار گرفتید به شما کمک می کنیم که با انواع این کار و روش های مختلف انجام آن آشنا شوید. این موارد همگی به شما کمک می کند که بهترین انتخاب ها را داشته باشید و بهترین نتایج را به دست آورید.

در این بخش قصد داریم به معرفی سه مورد از مهم ترین مزایای این اقدام مهم اقتصادی اشاره کنیم. نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که مزایای اسن عمل اقتصادی بسیار بیشتر از این سه مورد می باشد اما ما قصد داریم مهم ترین مزایایی را نام ببریم که شما به صورت خلاصه با این موارد آشنا شوید. این مزایای مهم عبارت اند از:

 1. پیشی گرفتن یا حداقل عقب نماندن از تورم : یکی از مهم ترین مزایا به خصوص در شرایط کنونی کشور ما همین مسئله عقب نماندن از تورم است. اگر شما به سکلی درست و اصولی با برنامه ریزی مشخصی نسبت به این کار اقدام کنید نه تنها از تورم عقب نمی مانید بلکه می توانید از تورم پیشی هم بگیرید. فرض کنید همان آقای (ه) در مثال ابتدایی را که بعد از گذشت زمان حدود ده سال نسبت به آقا ( الف) در چه طبقه ای قرار گرفته است و چگونه از تورم به عنوان اصلی ترین نگرانی رهیده است؟
 2. تامین آینده مالی در دوران کهان سالی و بازنشستگی : یکی از مهم ترین بخش های زندگی ما دورانی است که دیگر توان کار کردن چندانی نداریم. به همین دلیل در آن دوران نمی توانیم به منابع مالی قابل توجهی دسترسی پیدا کنیم. این مسئله می تواند باعث شود که آسیب ببینیم و در معرض مشکلات بسیار زیادی قرار بگیریم. بنابراین باید از همان دوران جوانی برای سنین کهن سالی خود به فکر اندوخته ای باشیم تا محتاج نشویم و دوران کهن سالی سختی را سپری نکنیم. سرمایه گذاری اصولی و درست با اهداف بلند مدت می تواند به ما کمک کند که در آن دوران دیگر دچار دغدغه های روزمرگی خود نشویم. بیشتر به استراحت و تفریح بگذرانیم و از زندگی خود لذت ببریم.
 3. دستیابی به مهم ترین اهداف و آرزوهایی که برای کوتاه مدت و یا بلند مدت داریم : خوب این موضوع مشخص است که همه ما دارای اهدافی برای خود هستیم که می خواهیم به آنها برسیم. اما در بیشتر موارد و برای اغلب ما این اهداف نیاز به سرمایه ای دارند که ما در حال حاضر توانایی رسیدن به آنها را نخواهیم داشت چرا که درآمد و دارایی فعلی ما محدود می باشد. اینکه این اهداف چه چیز هایی هستند چندان مهم نیست می تواند هدف ما خارید خانه باشد یا خرید خودرو می تواند خرید طلا باشد یا لوزام خانه. مهم این است که سرمایه گذاری یک روش امن و مطمئن برای ما است که ما به کمک آن می توانیم به آنچه که نیاز داریم برسیم. البته همان طور که در طول این مطلب مدام تکرار کردیم این کار باید به صورت کاملا تحصصی و علمی باشد.

بسیار خوب تا به این بخش از مطلب با سرمایه گذاری و همچنین مزایای مهم این کار آشنا شدیم. اما باید چگونه این کار را به نحو احسن و با کمترین میزان ریسک و مناسب ترین حاشیه سود انجام داد؟ همان طور که گفتیم تنها راه برای ما این است که بتوانیم انواع سرمایه گذاری را بخوبی بشناسیم و همچنین بتوانیم با ویژگی ها و قواعد و ساختاری که هر بازار دارد آشنا شویم. پس به مهم ترین بخش این مقاله رسیدیم.

جایی که باید برای شما انواع روش هایی که می توانیم منابع مالی خود را تبدیل به دارایی هایی با ارزش زیاد در آینده کنیم را شرح دهیم. این مطلب را حتما تا انتها دنبال کنید و در بخش نظرات، نقطه نظراتی که دارید و همچنین روش های دیگری را که می شناسید با ما به اشتراک بگذارید.

انواع سرمایه گذاری در ایران

حتما می دانید که ما نمی توانیم در خصوص انواع روش های سرمایه گذاری به صورت کلی صحبت کنیم. چرا که در هر کشوری با توجه به محدود ها، شرایط، نرخ تورم، نرخ بیکاری، نرخ رشد و بسیاری موارد دیگر روش ها و انواع راه های افزایش سرمایه می تواند متفاوت باشد.

 به همین دلیل ما با توجه به وضعیت ایران در طی سال ها اخیر و سال های گذشته و همچنین با توجه به پیش بینی های انجام داده بر اساس داده های گذشته روش هایی را به شما معرفی می کنیم که می تواند برای شما در ایران کارساز باشد.

به طور کلی کارشناسان ما بر این باور هستند که از بین روش ها و انواع مختلفی که برای افزایش دارایی ها در آینده وجود دارد 6 روش یا شش نوع می تواند در ایران دارای امنیت بیشتری نسبت به سایر روش ها باشد. به همین دلیل نیز قصد داریم بدون اضافه گویی و پرداختن به روش های غیر به این شش مورد بپردازیم و هر یک را به صورت کامل برای شما عزیزان شرح دهیم. این شش روش مختلف عبارت اند از:

 1. خودرو
 2. سپرده های بانکی
 3. ارز های خارجی مانند یورو و دلار
 4. ملک، زمین و یا مسکن
 5. طلا ( سکه یا انواع جواهرات)
 6. بورس اوراق بهادار

این موارد بر اساس شرایط فعلی موجود در ایران و همچنین شرایط سالیان گذشته ایران می تواند در دسته بندی بهترین روش ها و انواع سرمایه گذاری اصولی و با نرخ سود بالا قرار بگیرد. با ما همراه باشید تا هر یک را به صورت جداگانه شرح دهیم.

سرمایه گذاری در زمینه خودرو

اگر چه این مورد در دنیا اصلا گزینه مناسبی برای امید بستن نیست اما در ایران دقیقا بر عکس کشور های توسعه یافته خودرو یک محصول کاملا سرمایه ای شناخته می شود که می تواند گزینه مناسبی باشد. هر چند که نقاط ضعفی برای این نوع از دارایی ها وجود داشته باشد که آنها را برای شما شرح می دهیم. اما با این حال بنا به این دلیل که می تواند با سرعت بسیار زیادی رشد کرده و دچار افزایش قیمت شود می تواند گزینه ای بسیار مناسب باشد.

در مقابل رشد سریع قیمت آن نسبت به بسیاری دیگر از دارایی ها این نوع سرمایه گذاری را برخی عوامل هستند که تهدید می کنند. ریسک هایی در این زمینه وجود دارد که عبارت اند از:

 • به دلیل افزایش قیمت چشم گیر امکان دارد در آینده به سختی نقد شوند.
 • با توجه به عدم اطمینان در خصوص واردات خودرو و عدم اطمینان به شرایط ارز های خارجی می تواند گاهی کار ما را با ریسک رو به رو کند.
 • بالا بودن هزینه های تعمیر و نگهداری و همچنین افت ماشین هایی که دچار آسیب ها تصادفی شده اند.
 • بالا بودن هزینه هایی مانند بیمه و عوارض که می تواند در بلند مدت به ما سرمایه ما آسیب بزند.
 • رو به پیشرفت بودن تکنولوژی که می تواند موجب شود در آینده دارایی ما نسبت به تکنولوژی های مدرن چندان قبال رقابت نباشد.

به طور که یک ضرب المثل قدیمی هست که می گوید: چیزی که از زیر آن آب و هوا عبور کند برای سرمایه محسوب نمی شود. اما با توجه به تهدید ها و همچنین با توجه به نرخ رشد قیمت این محصولات می توانیم این دارایی را به عنوان یک دارایی با ارزش در کوتاه مدت در نظر بگیریم که البته باید در انتخاب نوع و برند خودرو دقت کاملی صورت بگیرد.

سپرده های بانکی

یکی دیگر از انواع سرمایه گذاری سپرده های بانکی هستند که در ابتدای مطلب در مثالی برای شما شرح دادیم. البته نکته ای که در آن مثال به آن اشاره نکردیم بحث میزان تورم بود به نسبت سود بانکی بود. اگر چه بسیاری از مردم با توجه به ساده و بی دردسر بودن این روش سرمایه گذاری آن را یک روش بسیار مفید و کار آمد می دانند، ولیکن این روش را مواردی تهدید می کنند.

در قبال راحت تر بودن، بی دردسر بودن و در دست رس بودن این روش مواردی که می توانند این نوع سرمایه گذاری را با تهدید رو به رو کنند عبارت اند از:

 • پایین بودن نرخ سود به نسبت تورم : آنچه بر اساس داده های آماری طی بلند مدت و کوتاه مدت به دست ما رسیده است گواهی میدهد که میزان سود سالانه ای که به سپرده های بانکی اختصاص دارد به میزان رشد تورم مبلغی بسیار کمتر می باشد. در واقع باعث نمی شود از تورم پیش بیفتیم. حتی نمی تواند موجب شود که پا به پای تورم حرکت کنیم. بلمه میزان ریسک ما را کاهش داده و کمک می کند برخی از نیاز های خود را تامین کنیم و عقب گرد نداشته باشیم.

در صورت داشتن سرمایه ای بسیار زیاد می توانیم بر روی میزان سور این سپرده ها به عنوان یک روش راحت حساب کنیم. اما برای مثال اگر شما کلا 50میلیون تومان دارید با سود سالانه 18 درصد در حالی که تورم حدود 40 درصد است عملا نمی توانید بازدهی بالایی داشته باشید. ولی اگر دارای سرمایه ای به ارزش 100 میلیارد باشید سود 18 درصدی این میزان می تواند شما را به راحتی از تورم پیش بیاندازد.

هر چند در صورت داشتن عددی مانند 100 میلیارد شما راه های بسیار زیادی برای افزایش دارایی خود دارید که می توانند حتی تا سالانه بیش از 40 درصد برای شما سود آوری داشته باشند و در این شرایط استفاده از سپرده های بانکی نمی تواند چندان منطقی به نظر برسد.

ارز های خارجی (دلار)

این روش نیز می تواند برای ما سود آوری بسیار زیادی داشته باشد. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که این میزان سود آوری می تواند برای ما بسیار پر ریسک هم باشد. در زمان های طلایی این بازار اگر به آن ورود کنیم می توانیم نسبت به دریافت سود بسیار بالا امیدوار باشیم.

علاوه بر نرخ رشد بالای این ارز ها به خصوص در گشوری مانند ایران، همچنین اطمینان نسبی از بالاتر رفتن قیمت ها که موجب استقبال از این روش سرمایه گذاری شده است باید بگوییم برخی موارد هستند که این روش را تهدید می کنند. این موارد عبارت اند از:

 • سیاست های بانک مرکزی: گاهی بانک مرکزی بنا به شرایطی خاص سیاست های خاصی را در خصوص استفاده، خرید و فروش ارز های خارجی تعریف می کند که این می تواند به زیان ما باشد.
 • قوانین دولتی : در برخی از موارد و شرایطی خاص امکان دارد دولت محدودیت هایی را به وجود آورد که طبق آن نگهداری مقدار زیادی ارز می تواند تخلف و شامل جریمه باشد.

در این روش سرمایه گذاری حتما باید به این نکته توجه داشت که شرایط نسبی را سنجیده و در زمان طلایی برای ورود به بازار ارز اقدام کرد.

سرمایه گذاری در ملک و زمین

یکی از کم ریسک ترین روش های سرمایه گذای همین تبدیل منابع مالی به زمین می باشد. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که سرمایه اولیه برای این کار می تواند چیزی نزدیک به چند صد میلیون یا حتی میلیارد باشد. بنابراین شما باید سرمایه اولیه بسیار بالایی داشته باشید. اگر غیر از این اسن بهترین روش از انواع سرمایه می تواند برای شما استفاده از بازار طلا و بورس باشد.

بازار طلا و بورس

اگر شما سرمایه اولیه محدودی دارید یکی از بهترین بازار ها برای شما بازار طلا می باشد. که البته باید در برابر ریسک هایی مانند اصلی بودن و یا بدلی بودن آن پیروز باشید و این با شناخت دقیق می تواند انجام شود. روش دیگر هم ورود به بازار بورس می باشد. که اگر بر اساس توصیه های کارشناسان باشد و به صورت اصولی این اتفاق بیفتید می تواند بسیار پر سود باشد.

برای افرادی با سرمایه اولیه محدود کم ریسک ترین نوع تبدیل منابع مالی به دارایی می تواند ورود به بازر های طلا و بورس باشد.

به مشاوره نیاز داری؟

فرم مشاوره سرمایه گذاری